Консультація 26.04.22

Про первинні документи на окупованих територіях

Президентом України підписано прийнятий Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» від 01.04.2022р. № 2173-IX. Закон набрав чинності 16.04.2022р.. Законом передбачається, що на територіях ведення бойових дія та окупованих територіях діють спеціальні правила підтвердження податкової звітності первинними документами. Для осіб, які перебувають на вищевказаних територіях, дозволяється подати до контролюючого органу повідомлення про втрату та/або неможливість вивезення первинних документів в довільній формі. Повідомлення є підставою для підтвердження податкової звітності.

Також, після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів. Якщо подано повідомлення про втрату первинних документів платники податків не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів. Для застосування цього пункту втрата документів або неможливість їх вивезення має бути пов’язана із веденням бойових дій або окупацією.

Якщо податковий орган не погоджується із обставинами повідомлення, то протягом місяця він може видати рішення про відмову у застосуванні положень пункту із зазначенням підстави та доказів такої відмови, яке може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Додатково слід звернути увагу, що зазначеним законом податковим органам надаються повноваження перевірки ціноутворення в межа фактичних перевірок. Акт за результатами такої перевірки надсилається Держпродспоживслужбі.

Денис Андреев                                           ТОВ «Профі – Аудит»

»