Новини 19.03.20

Закон України

№530-IX от 17.03.2020р.

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»

№533-IX от 17.03.2020р.

«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»

rada5BigДаним Законом внесені зміни, а саме:

ФОП і ЄСВ:

Підприємців (у тому числі спрощенців), самозайнятих і членів фермерських господарств звільнили від сплати березневого і квітневого ЄСВ за себе.

У стаж ці місяці зарахують.

РРО і єдиний податок:

До 1 січня 2021 року не застосовують РРО (а також ПРРО) ФОП-єдиноподатники груп 2 — 4, якщо річний дохід не перевищив 1 млн грн.

У винятках реалізація:

— складних побутових товарів;

— лікарських засобів і виробів медпризначення.

Зверніть увагу: медпослуг там тепер немає, тобто такі послуги у межах мільйона можна надавати без РРО і далі (до кінця року).

Уже з 2021 року (а не з 1 жовтня 2020 року) РРО буде потрібен для ФОП-єдиноподатників за вже відомим усім списком (б/в, ресторани, автозапчастини, текстиль, медпослуги, торгівля через Інтернет тощо).

Відпустки:

окремої оплачуваної відпустки на час карантину не дають.

Але працівник може піти в неоплачувану відпустку протягом усього карантину. Ця відпустка не зараховується в 15 неоплачуваних календарних днів некарантинної відпустки. У працівника право на 15 днів некарантинної відпустки збережеться (№ 530-IX).

Ці правила працюють, скажімо, якщо хтось із батьків хоче залишитися з молодшим школярем удома.

Але якщо роботодавець тимчасово припиняє діяльність підприємства/підрозділу, то для працівника це принципово інша ситуація.

У цьому випадку це не відпустка без збереження, а простій!

Якщо діяльність призупинено у виконання рішення, наприклад, місцевих рад, то працівникові потрібно зберегти середню зарплату.

Оплата лікарняних:

Допомога з тимчасової непрацездатності надається на період перебування в спецзакладах охорони здоров'я, а також у самоізоляції під меднаглядом у зв'язку із заходами, пов'язаними з коронавірусом.

Як завжди, Фонд виплачує кошти з 6-го дня.

Незалежно від стажу, допомога буде в розмірі 50 % середньої зарплати (№ 533-IX; ст. 24 Закону № 1105).

Податок на землю, податок на нерухомість:

Звільнили від сплати податку на землю, податку на нерухомість за два місяці (березень-квітень 2020 року). Торкається й орендної плати за державну та комунальну землі.

Умова звільнення для землі — використання в госпдіяльності. Звільнення від податку на нерухомість працює за нежитловою нерухомістю.

Подану річну декларацію можна уточнити (№ 533-IX).

Скасовано податкові штрафи:

Штрафів не буде за податкові порушення, здійснені з 1 березня по 31 травня 2020 року (№ 533-IX).

Але є винятки. Головні з них:

— порушення нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизу та рентної плати;

— порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах.

Вважаємо, що за порушення в реєстрації податкових накладних штрафів бути не повинно (це не нарахування, не декларування і не сплата ПДВ).

Пеня у зазначений період не нараховується.

Якщо пеню вже нараховано, то краще не платити. Тоді спишуть.

Скасовано штрафи за несплату ЄСВ і неподання звітності, здійснені «щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року».

Окрім цих змін, внесли ще багато важливих, але більш спеціальних (у частині тендерних закупівель, розмитнення специфічних товарів, особливостей надання житлово-комунальних послуг та їх оплати тощо).

Набирав чинності з 18.03.2020р

Текст Закону розміщено в розділі «Нове в законодавстві»