Консультація 07.07.20

Щодо відображення суми винагороди у формі № 1ДФ

300620

Розміри винагороди за підсумками роботи за рік і умови її надання встановлюються в колдоговорі (або в Положенні про преміювання, яке є додатком до колективного договору). Якщо ж колдоговір не укладений, то умови, критерії, розміри та строки такої виплати визначають у Положенні про оплату праці або затверджують положенням про виплату винагороди (преміювання), яке є невід’ємним додатком до Положення про оплату праці.

Завершальний етап документального оформлення — наказ про виплату винагороди за підсумками роботи за рік — як підстава для його нарахування.

Винагорода за підсумками роботи за рік входить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат (ч. 3 ст. 2 Закону про оплату праці і п.п. 2.3.2 Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5). Тож оподатковується і відображається вона у звітності за загальними зарплатними правилами:

1) при нарахуванні ЄСВ та при утриманні ПДФО і ВЗ винагороду за підсумками роботи за рік включайте до бази нарахування/оподаткування того місяця, в якому вона нарахована. Річна винагорода, яку надають працівникам на підставі ст. 2 Закону про оплату праці, входить до фонду оплати праці, її оподатковують у тому самому порядку, що й зарплату. Тобто з неї утримують ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.1, п. 167.1 ПКУ), військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). На суму 13-ї зарплати також слід нараховувати ЄСВ за ставкою 22% (8,41% для працівників з інвалідністю) в межах максимальної величини бази нарахування. Позаяк вона входить до фонду оплати праці та про неї нічого не зазначено в Переліку №1170 (ч. 1 ст. 4, ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).;

2) у таблицях 1 і 6 Звіту з ЄСВ відображайте у складі зарплати звітного місяця;

3) у формі № 1ДФ — у складі зарплати звітного кварталу з ознакою доходу «101».

Нюанси оподаткування та нарахування на 13-ту зарплату звільненому працівнику

ПДФО да військовий збір. Якщо така річна винагорода надається працівникам, які вже звільнилися, тоді така виплата не вважається зарплатною і є так званим іншим доходом, з якого слід утримати ПДФО та військовий збір на підставі пп. 164.2.20 ПКУ.

Таким чином, у ф. №1ДФ її слід буде відобразити з ознакою «127».

ЄСВ. Якщо працівник звільнився, то підприємство вже не є роботодавцем. I здається, що відповідно до ст. 4 Закону про ЄСВ вже не зобов’язане нараховувати та сплачувати ЄСВ.

Але є одне «але»: особам, яким після звільнення з роботи нараховано дохід за відпрацьований час, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення такого доходу, виплаченого за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Позаяк 13-та зарплата є винагородою за результатами річної роботи, то її слід вважати доходом за відпрацьований час. Отже, ЄСВ слід сплатити, але обчислювати необхідно окремо за кожен місяць, на який припадає виплата 13-ї зарплати, тобто враховуючи максимальну величину бази нарахування, що діяла у відповідному місяці.

 

Г.В. Загорулько                                                                                       ТОВ «Профі-Аудит»