Порівняльна таблиця
до проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про аудит фінансової звітності
та аудиторську діяльність” щодо удосконалення деяких положень”
|
Зміст положення (норми) чинного акта законодавства |
Зміст положення (норми) змін до акта законодавства |
|
ЗАКОН УКРАЇНИ “ПРО АУДИТ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ТА АУДИТОРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ” |
|
Розділ I
|
Розділ I
|
Стаття 1. Визначення термінів |
Стаття 1. Визначення термінів |
|
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: … Пункт відсутній
Пункт відсутній
… Пункт відсутній
… 16) обов’язковий аудит фінансової звітності – аудит фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані оприлюднити або надати фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) користувачам фінансової звітності разом з аудиторським звітом, що проводиться суб’єктами аудиторської діяльності на підставах та в порядку, передбачених цим Законом;
Пункт відсутній
Пункт відсутній
… Пункт відсутній
Пункт відсутній
… Пункт відсутній
19) Реєстр аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право на провадження аудиторської діяльності в Україні;
… 2. Терміни “підприємства, що становлять суспільний інтерес”, “великі підприємства”, “середні підприємства”, “малі підприємства” у цьому Законі вживаються у значеннях, наведених у Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. … Абзац відсутній |
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні: … 91) інформаційно-аналітична система Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю - комплексна інформаційно-аналітична система, що призначена для подання, обміну, накопичення, зберігання та оброблення інформації, що надходить або подається до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю аудиторами, кандидатами в аудитори, суб’єктами аудиторської діяльності, аудиторськими комітетами та іншими особами з метою забезпечення ними реалізації положень цього Закону; 92) інше обов’язкове завдання –завдання з огляду проміжної фінансової звітності (проміжної консолідованої фінансової звітності) або завдання з надання інших аудиторських послуг, надання яких вимагається законодавством, що приймається і виконується суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до вимог закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних стандартів аудиту, за результатами виконання якого вимагається оприлюднення та/або подання Національному банку України, Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, іншим органам державної влади або органам місцевого самоврядування звіту суб’єкта аудиторської діяльності; … 141) неаудиторські послуги – інші послуги, крім аудиторських послуг, які надаються суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до законодавства; … 16) обов’язковий аудит фінансової звітності - аудит фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) суб’єктів господарювання (їх груп), утворень без статусу юридичної особи, консолідованої (субконсолідованої) фінансової звітності банківських груп та небанківських фінансових груп, які відповідно до законодавства зобов’язані оприлюднити або надати фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) користувачам фінансової звітності разом з аудиторським звітом, що проводиться суб’єктами аудиторської діяльності на підставах та в порядку, передбачених цим Законом; 161) персональний електронний кабінет – це складова інформаційно-аналітичної системи Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, призначена для комунікації та взаємодії між Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю та аудиторами, суб’єктами аудиторської діяльності, іншими фізичним і юридичними особами з питань реалізації ними прав та обов’язків, визначених цим Законом; 162) повноправне членство аудитора у професійній організації аудиторів та бухгалтерів – членство (участь) аудитора в одній із професійних організацій аудиторів та бухгалтерів (за наявності), відомості про яке подані аудитором до Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності для оприлюднення; … 172) професійний скептицизм – ставлення аудитора до отриманої інформації при провадженні аудиторської діяльності, яке включає критичний підхід та уважність до обставин, які можуть вказувати на можливі викривлення внаслідок шахрайства чи помилки, та критичну оцінку аудиторських доказів; … 181) професійні обов’язки – це обов’язки аудитора та/або суб’єкта аудиторської діяльності, визначені цим Законом, нормативно-правовими актами з питань аудиторської діяльності та міжнародними стандартами аудиту; 19) Реєстр аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право на провадження аудиторської діяльності в Україні, що є складовою інформаційно-аналітичної системи Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю; … 2. Терміни “підприємства, що становлять суспільний інтерес”, “великі підприємства”, “середні підприємства”, “малі підприємства” у цьому Законі вживаються у значеннях, наведених у Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. … Терміни “реальний конфлікт інтересів”, “потенційний конфлікт інтересів” вживаються у значенні, наведеному у Законі України “Про запобігання корупції”. |
|
Стаття 2. Сфера дії Закону |
Стаття 2. Сфера дії Закону |
|
… Частина відсутня |
… |
|
Стаття 3. Правова основа аудиторської діяльності в Україні |
Стаття 3. Правова основа аудиторської діяльності в Україні |
|
1. Аудиторська діяльність регулюється цим Законом, іншими нормативно-правовими актами та міжнародними стандартами аудиту. У разі якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містить цей Закон, застосовуються правила міжнародного договору.
… |
1. Аудиторська діяльність регулюється цим Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань аудиторської діяльності та міжнародними стандартами аудиту. У разі якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містить цей Закон, застосовуються правила міжнародного договору. … |
|
Стаття 4. Аудитор |
Стаття 4. Аудитор |
|
…
… Частина відсутня
|
…
… 7. Особа, яка була виключена з Реєстру, набуває права на провадження аудиторської діяльності після підтвердження кваліфікаційної придатності в порядку, визначеному цим Законом. |
|
Стаття 5. Аудиторська фірма |
Стаття 5. Аудиторська фірма |
|
1. Аудиторська фірма набуває права на провадження аудиторської діяльності за умови відповідності вимогам цієї статті та в порядку, визначеному цим Законом.
Абзац відсутній
… |
1. Аудиторська фірма набуває права на провадження аудиторської діяльності за умови відповідності вимогам цієї статті та в порядку, визначеному цим Законом. Юридична особа, яка не відповідає вимогам цієї статті, не має права використовувати у своєму найменуванні термін “аудиторська фірма”. 2. Загальний розмір частки засновників (учасників) аудиторської фірми, які не є аудиторами та/або аудиторськими фірмами, у статутному капіталі не може перевищувати 30 відсотків. До розміру частки засновників (учасників) аудиторської фірми, які є аудиторами та/або аудиторськими фірмами, не зараховується частка аудиторської фірми у власному статутному капіталі. … |
|
Стаття 6. Аудиторська діяльність |
Стаття 6. Аудиторська діяльність |
|
1. Аудиторські послуги можуть надаватися лише суб’єктом аудиторської діяльності, якому таке право надано в порядку та на умовах, визначених цим Законом. Абзац відсутній
…
4. Цим Законом встановлюються обмеження на одночасне надання підприємствам, що становлять суспільний інтерес, послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності та таких неаудиторських послуг: 1) складання податкової звітності, розрахунку обов’язкових зборів і платежів, представництва юридичних осіб у спорах із зазначених питань; Пункт відсутній
… 7) послуги з оцінки;
… Пункт відсутній
|
1. Аудиторські послуги можуть надаватися лише суб’єктом аудиторської діяльності, якому таке право надано в порядку та на умовах, визначених цим Законом. Для надання аудиторських послуг суб’єктам господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані оприлюднити або надати фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) користувачам фінансової звітності разом з аудиторським звітом, у тому числі підприємствам, які становлять суспільний інтерес, або суб’єктам господарювання, які відповідно до вимог законодавства, зобов’язані оприлюднити та/або подати Національному банку України, Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, іншим органам державної влади або органам місцевого самоврядування звіт суб’єкта аудиторської діяльності за результатами виконанням такого завдання, суб’єкт аудиторської діяльності має бути включений до відповідного розділу Реєстру. …
4. Цим Законом встановлюються обмеження на одночасне надання підприємствам, що становлять суспільний інтерес, послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності та таких неаудиторських послуг: 1) складання податкової звітності, розрахунку податків, інших обов’язкових зборів та платежів; 11) надання консультаційних послуг з питань оподаткування, а також, у разі, коли допомога суб’єкта аудиторської діяльності не вимагається законодавством, послуг з визначення державних дотацій та податкових пільг, представництва юридичних осіб у спорах із зазначених питань; … 7) послуги з оцінки, у тому числі, виконані у зв’язку з наданням актуарних послуг чи послуг супроводу судового процесу; … 9) послуги, пов’язані з просуванням акцій юридичної особи, якій надаються послуги з обов’язково аудиту, торгівля чи підписка на акції такої юридичної особи. …
|
|
Стаття 7. Загальні умови надання аудиторських послуг |
Стаття 7. Загальні умови надання аудиторських послуг
|
|
… 2. У договорі про надання аудиторських послуг передбачаються предмет, обсяг аудиторських послуг, розмір та умови оплати, відповідальність сторін та інші умови відповідно до вимог законодавства та міжнародних стандартів аудиту. Права та обов’язки суб’єкта аудиторської діяльності і замовника при наданні аудиторських послуг визначаються в договорі відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів. … 5. Звіти за результатами надання аудиторських послуг оформляються відповідно до міжнародних стандартів аудиту та вимог цього Закону. Абзац відсутній
|
… 2. У договорі про надання аудиторських послуг передбачаються предмет, обсяг аудиторських послуг, розмір та умови оплати, відповідальність сторін та інші умови відповідно до вимог законодавства та міжнародних стандартів аудиту.
Права та обов’язки суб’єкта аудиторської діяльності і замовника при наданні аудиторських послуг визначаються в договорі відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів з питань аудиторської діяльності. … 5. Звіти за результатами надання аудиторських послуг оформляються відповідно до міжнародних стандартів аудиту та вимог цього Закону. Звіти за результатами виконання завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності та інших обов’язкових завдань оформлюються у письмовій формі та складаються відповідно до вимог закону, нормативно-правових актів з питань аудиту та міжнародних стандартів аудиту. Суб’єкт аудиторської діяльності, який виконує інше обов’язкове завдання, зобов’язаний забезпечити складання аудитором, який виконує таке завдання, робочих документів аудитора для кожного обов’язкового завдання з урахуванням вимог до робочих документів, встановлених частиною четвертою статті 24 цього Закону. |
|
Стаття 10. Незалежність і об’єктивність аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності |
Стаття 10. Незалежність і об’єктивність аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності |
|
1. Аудитор та суб’єкт аудиторської діяльності мають право надавати послуги з аудиту, огляду фінансової звітності та виконувати інші завдання з надання впевненості, за умови що такий аудитор, суб’єкт аудиторської діяльності, його власники (засновники, учасники), посадові особи та працівники незалежні від юридичної особи, фінансова звітність якої підлягає перевірці, не брали участі у підготовці та прийнятті управлінських рішень такої юридичної особи. Вимога щодо забезпечення незалежності поширюється на звітний період фінансової звітності, що підлягає перевірці, та період надання послуг з аудиту такої фінансової звітності.
… 3. Аудитор та суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язані утриматися від надання аудиторських послуг у разі загрози моральним принципам, майновим інтересам, захисту особистості та сімейних відносин, примушення до вчинення певних дій внаслідок фінансових, особистих, договірних, трудових та інших відносин між аудитором, суб’єктом аудиторської діяльності, його аудиторською мережею та іншою особою, здатною вплинути на результат аудиторських послуг, та юридичними особами, фінансова звітність яких підлягає перевірці, внаслідок чого об’єктивна, раціональна та обізнана третя сторона, беручи до уваги застосовані запобіжні заходи, може дійти висновку, що незалежність аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності не дотримана. 4. Забороняється надання аудиторських послуг, у разі якщо аудитор, суб’єкт аудиторської діяльності, його ключові партнери з аудиту, його власники (засновники, учасники), посадові особи і працівники та інші особи, залучені до надання таких послуг, а також близькі родичі та члени сім’ї зазначених осіб: 1) є власниками фінансових інструментів, емітованих юридичною особою, фінансова звітність якої підлягає перевірці, або юридичної особи, пов’язаної з такою юридичною особою спільною власністю, контролем та управлінням, крім тих, що належать такій юридичній особі опосередковано через інститути спільного інвестування; 2) беруть участь в операціях з фінансовими інструментами, емітованими, гарантованими або іншим чином підтримуваними юридичною особою, фінансова звітність якої підлягає перевірці, крім операцій в межах інститутів спільного інвестування; 3) перебували протягом періодів, зазначених у частині першій цієї статті, у трудових, договірних або інших відносинах з юридичною особою, фінансова звітність якої підлягає перевірці, що можуть призвести до конфлікту інтересів. … 6. Аудитор та суб’єкт аудиторської діяльності не мають права вимагати або приймати гроші або негрошові подарунки від юридичної особи, фінансова звітність якої підлягає перевірці, або пов’язаної особи, крім випадків та в розмірі, дозволених законодавством. … |
1. Аудитор та суб'єкт аудиторської діяльності мають право надавати аудиторські послуги з аудиту, огляду фінансової звітності та виконувати інші завдання з надання впевненості, за умови що такий аудитор, суб'єкт аудиторської діяльності, його власники (засновники, учасники), посадові особи, ключові партнери з аудиту та залучені до надання таких послуг працівники незалежні від юридичної особи, фінансова звітність якої підлягає перевірці, не брали участі у підготовці та прийнятті управлінських рішень такої юридичної особи. Вимога щодо забезпечення незалежності поширюється на звітний період фінансової звітності, що підлягає перевірці, та період надання послуг з аудиту такої фінансової звітності. … 3. Аудитор та суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язані утриматися від надання аудиторських послуг у разі загрози моральним принципам, майновим інтересам, захисту особистості та сімейних відносин, примушення до вчинення певних дій внаслідок фінансових, особистих, договірних, трудових та інших відносин між аудитором, суб’єктом аудиторської діяльності, його аудиторською мережею та іншою особою, здатною вплинути на результат аудиторських послуг, та юридичними особами, яким надаються аудиторські послуги, внаслідок чого об’єктивна, раціональна та обізнана третя сторона, беручи до уваги застосовані запобіжні заходи, може дійти висновку, що незалежність аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності не дотримана. 4. Забороняється надання аудиторських послуг, у разі якщо аудитор, суб’єкт аудиторської діяльності, його ключові партнери з аудиту, його власники (засновники, учасники), посадові особи і працівники та інші особи, залучені до надання таких послуг, а також близькі родичі та члени сім’ї зазначених осіб: 1) є власниками фінансових інструментів, емітованих юридичною особою, фінансова звітність якої підлягає перевірці або мають суттєвий та прямий інтерес в отриманні вигоди від юридичної особи, якій надаються аудиторські послуги, або юридичної особи, пов’язаної з такою юридичною особою спільною власністю, контролем та управлінням, крім тих, що належать такій юридичній особі опосередковано через інститути спільного інвестування; 2) беруть участь в операціях з фінансовими інструментами, емітованими, гарантованими або іншим чином підтримуваними юридичною особою, якій надаються аудиторські послуги, крім операцій в межах інститутів спільного інвестування;
3) перебували протягом періодів, зазначених у частині першій цієї статті, у трудових, договірних або інших відносинах з юридичною особою, якій надаються аудиторські послуги, що можуть призвести до конфлікту інтересів. … 6. Аудитор та суб’єкт аудиторської діяльності не мають права вимагати або приймати гроші або негрошові подарунки від юридичної особи, якій надаються аудиторські послуги, або пов’язаної особи, крім випадків та в розмірі, дозволених законодавством. … |
|
Розділ
II |
Розділ
II |
|
Стаття 14. Аудиторський звіт та інші офіційні документи |
Стаття 14. Аудиторський звіт та інші офіційні документи |
|
… 3) чітко висловлена думка аудитора немодифікована або модифікована (думка із застереженням, негативна або відмова від висловлення думки), про те, чи розкриває фінансова звітність або консолідована фінансова звітність в усіх суттєвих аспектах достовірно та об’єктивно фінансову інформацію згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та відповідає вимогам законодавства;
4. В аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту підприємства, що становить суспільний інтерес, додатково до інформації, зазначеної у частині третій цієї статті, має наводитися така інформація: … Абзац відсутній
Абзац відсутній
Абзац відсутній … Частина відсутня
|
… 3. В аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту, щонайменше, має наводитися така інформація: … 3) чітко висловлена думка аудитора немодифікована або модифікована (думка із застереженням, негативна або відмова від висловлення думки), про те, чи розкриває фінансова звітність або консолідована фінансова звітність в усіх суттєвих аспектах достовірно та об’єктивно фінансову інформацію згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та відповідає вимогам законодавства. Якщо суб’єкт аудиторської діяльності не може висловити аудиторську думку, звіт повинен містити відмову від висловлення думки; … 4. В аудиторському звіті за результатами обов’язкового аудиту підприємства, що становить суспільний інтерес, додатково до інформації, зазначеної у частині третій цієї статті, має наводитися така інформація: … В аудиторському звіті, за виключенням вимоги, наведеної у пункті 5 цієї частини, не має бути будь-яких посилань на додатковий звіт для аудиторського комітету. Суб’єкту аудиторської діяльності забороняється в аудиторському звіті використовувати згадування про Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, та/або Національний банк України, та/або Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку у будь-який спосіб, який би вказував чи наводив на думку, що цей аудиторський звіт схвалений або затверджений такими органами. Зміст аудиторського звіту має бути зрозумілим та не викликати двозначності. … 7. Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, та/або Аудиторській палаті України, та/або Національному банку України, та/або Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку при виконанні повноважень, визначених законом, забороняється впливати на зміст аудиторського звіту в частині звіту щодо фінансової звітності. |
|
Розділ III |
Розділ III |
|
Стаття 15. Організація суспільного нагляду за аудиторською діяльністю |
Стаття 15. Організація суспільного нагляду за аудиторською діяльністю |
|
… 4. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю забезпечує здійснення нагляду і несе відповідальність за нагляд за: … 3) контролем за атестацією
аудиторів та безперервним навчанням аудиторів …
… 4) здійснення дисциплінарних проваджень щодо суб’єктів аудиторської діяльності, які здійснюють обов’язковий аудит фінансової звітності, крім суб’єктів аудиторської діяльності, які здійснюють аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес. Абзац відсутній
6. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в порядку, визначеному цим Законом, здійснює нагляд за виконанням Аудиторською палатою України делегованих їй повноважень.
7. У разі систематичного невиконання Аудиторською палатою України рішень Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю два і більше разів, виникнення конфлікту інтересів при виконанні Аудиторською палатою України повноважень, передбачених частиною п’ятою цієї статті, та допущення Аудиторською палатою України порушень вимог пунктів 2-7 частини шостої та частини сьомої статті 47 цього Закону Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю ініціює скликання позачергового з’їзду аудиторів з метою дострокового припинення повноважень членів Ради Аудиторської палати України. Рішення про дострокове припинення повноважень членів Ради Аудиторської палати України та рішення щодо делегування нових членів до Ради Аудиторської палати України приймає з’їзд аудиторів у порядку, визначеному цим Законом. При цьому до складу Ради Аудиторської палати України не можуть бути делеговані члени Ради Аудиторської палати України, з вини яких відбулися порушення, що стали причиною скликання позачергового з’їзду аудиторів.
Абзац відсутній
8. Для здійснення нагляду Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю має право: … … 7) отримувати звіти від Аудиторської палати України та проводити перевірки Аудиторської палати України з метою забезпечення виконання нею відповідно до вимог Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю делегованих повноважень;
8) розглядати та переглядати рішення, прийняті Аудиторською палатою України, в межах виконання нею делегованих повноважень;
9) надавати обґрунтовані рекомендації щодо дій, які необхідно здійснити Аудиторській палаті України для належного виконання нею делегованих повноважень.
Абзац відсутній
Абзац відсутній
… 11. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю має бути незалежним від суб’єктів аудиторської діяльності. Абзац відсутній
12. У разі якщо Радою нагляду залучаються експерти для виконання окремих завдань, то вони не можуть брати участі у прийнятті будь-яких рішень. Залучені експерти не повинні мати конфлікту інтересів стосовно аудитора (суб’єкта аудиторської діяльності), щодо якого проводиться дисциплінарне провадження або перевірка, до якої залучається експерт. 13. Для забезпечення фінансування діяльності Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю суб’єкти аудиторської діяльності зобов’язані за кожним договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту підприємствам, що становлять суспільний інтерес, сплачувати такі внески на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю: 1) фіксований внесок, розмір якого становить три мінімальні заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб’єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту підприємству, що становить суспільний інтерес;
2) внесок у відсотках суми винагороди (без урахування податку на додану вартість) за договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту підприємствам, що становлять суспільний інтерес, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України на підставі кошторису Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, але не може бути більшим 2 відсотків суми такої винагороди. Для забезпечення фінансування діяльності Аудиторської палати України суб’єкти аудиторської діяльності зобов’язані за кожним договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту іншим юридичним особам, які не є підприємствами, що становлять суспільний інтерес, сплачувати такі внески на користь Аудиторської палати України: фіксований внесок, що становить 0,3 мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб’єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту;
внесок у відсотках суми винагороди (без урахування податку на додану вартість) за договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту, розмір якого визначається Аудиторською палатою України, але не може бути більшим за розмір внеску, що сплачується на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю суб’єктами аудиторської діяльності, які надають послуги з обов’язкового аудиту підприємствам, що становлять суспільний інтерес. Сплата внесків, передбачених цією статтею, має бути здійснена суб’єктом аудиторської діяльності не пізніше останнього дня місяця, наступного за місяцем, в якому було складено (датовано) аудиторський звіт. … |
… 4. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю забезпечує здійснення нагляду і несе відповідальність за нагляд за: …
3) контролем за атестацією аудиторів та безперервним навчанням аудиторів; … 5. Аудиторській палаті України, за умови що її організаційна структура унеможливлює виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів або втручання її органів управління у виконання делегованих повноважень, що може вплинути на об’єктивність або неупередженість рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, делегуються такі повноваження:
… 4) здійснення дисциплінарних проваджень щодо суб’єктів аудиторської діяльності, які здійснюють обов’язковий аудит фінансової звітності, крім суб’єктів аудиторської діяльності, які здійснюють аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, та аудиторів. Професійним організаціям аудиторів та бухгалтерів, за умови що їх організаційна структура унеможливлює виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів або втручання її органів управління на виконання делегованих повноважень, за рішенням Ради нагляду можуть бути делеговані повноваження з контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів – повноправних членів цих професійних організацій. Порядок такого делегування та нагляду за виконанням професійними організаціями аудиторів та бухгалтерів делегованих повноважень затверджується Радою нагляду. 6. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в порядку, визначеному цим Законом, здійснює нагляд за виконанням Аудиторською палатою України та професійними організаціями аудиторів та бухгалтерів делегованих повноважень. 7. У разі систематичного невиконання Аудиторською палатою України рішень Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю два і більше разів, виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів при виконанні Аудиторською палатою України повноважень, передбачених частиною п’ятою цієї статті, втручання її органів управління на виконання делегованих повноважень, що вплинуло на об’єктивність або неупередженість рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, та допущення Аудиторською палатою України порушень вимог пунктів 2-7 частини шостої та частини сьомої статті 47 цього Закону Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю ініціює скликання позачергового з’їзду аудиторів з метою дострокового припинення повноважень членів Ради Аудиторської палати України. Рішення про дострокове припинення повноважень членів Ради Аудиторської палати України та рішення щодо делегування нових членів до Ради Аудиторської палати України приймає з’їзд аудиторів у порядку, визначеному цим Законом. При цьому до складу Ради Аудиторської палати України не можуть бути делеговані члени Ради Аудиторської палати України, з вини яких відбулися порушення, що стали причиною скликання позачергового з’їзду аудиторів. У разі систематичного (два і більше разів) невиконання професійною організацією аудиторів та бухгалтерів, якій були делеговані повноваження з контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів, рішень та рекомендацій Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів під час виконання делегованих повноважень, втручання її органів управління на виконання делегованих повноважень, виключення з реєстру професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Рада нагляду приймає рішення про відкликання таких делегованих повноважень. 8. Для здійснення нагляду Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю має право: … 2) отримувати від юридичних та фізичних осіб інформацію стосовно аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності, пов’язану з виконанням аудитором (суб’єктом аудиторської діяльності) професійних обов’язків, оприлюдненням фінансової звітності разом з аудиторським звітом, а також щодо виконання Аудиторською палатою України та професійними організаціями аудиторів та бухгалтерів делегованих повноважень; … 7) отримувати звіти від Аудиторської палати України та професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, яким делеговані повноваження з контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів, та проводити перевірки Аудиторської палати України та таких професійних організацій аудиторів та бухгалтерів з метою забезпечення дотримання ними вимог законодавства при виконанні делегованих повноважень; 8) розглядати та переглядати рішення, прийняті Аудиторською палатою України та професійними організаціями аудиторів та бухгалтерів, в межах виконання ними делегованих повноважень; 9) надавати обґрунтовані рекомендації щодо дій, які необхідно здійснити Аудиторській палаті України та професійним організаціям аудиторів та бухгалтерів для належного виконання делегованих повноважень. Листування Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю з аудиторами або суб’єктами аудиторської діяльності здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг шляхом надсилання документа до персонального електронного кабінету аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності. Документ, надісланий Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю аудитору або суб’єкту аудиторської діяльності до їх персонального електронного кабінету, вважається врученим аудитору або суб’єкту аудиторської діяльності належним чином, якщо він сформований з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг та є доступним у персональному електронному кабінеті. … 11. Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю має бути незалежним від суб’єктів аудиторської діяльності. Між Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, Національним банком України та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку має бути впроваджений механізм ефективної взаємодії. 12. У разі якщо Радою нагляду залучаються експерти для виконання окремих завдань, то вони не можуть брати участі у прийнятті будь-яких рішень. Залучені експерти не повинні мати реального чи потенційного конфлікту інтересів стосовно аудитора (суб’єкта аудиторської діяльності), щодо якого проводиться дисциплінарне провадження або перевірка, до якої залучається експерт. 13. Для забезпечення фінансування діяльності Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, зобов’язані сплачувати такі внески на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю: 1) фіксований внесок, розмір якого становить: три мінімальні заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб'єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємству, що становить суспільний інтерес, яке відповідає категорії великого підприємства, або великій групі; дві мінімальні заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб'єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємству, що становить суспільний інтерес, яке відповідає категорії середнього підприємства, або середній групі; одна мінімальна заробітна плата, встановлена законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб'єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємству, що становить суспільний інтерес, яке відповідає категорії малого підприємства або мікропідприємства, або іншим суб’єктам господарювання та утворенням; 0,3 мінімальної заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб'єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності іншим підприємствам крім тих, що становлять суспільний інтерес; 0,1 мінімальної заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного звіту суб’єкта аудиторської діяльності, підготовленого за результатами виконання інших обов’язкових завдань (крім завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності); 2) внесок у відсотках суми винагороди (без урахування податку на додану вартість) за договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України на підставі кошторису Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, але не може бути більшим 2 відсотків суми такої винагороди. Для забезпечення фінансування діяльності Аудиторської палати України суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності (крім суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес), зобов'язані сплачувати такі внески на користь Аудиторської палати України: фіксований внесок, розмір якого становить: 0,3 мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного аудиторського звіту, підготовленого суб'єктом аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності; 0,05 мінімальної заробітні плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з кожного звіту суб’єкта аудиторської діяльності, підготовленого за результатами виконання інших обов’язкових завдань (крім завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності); внесок у відсотках суми винагороди (без урахування податку на додану вартість) за договором з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності, розмір якого визначається Аудиторською палатою України, але не може бути більшим за розмір внеску, що сплачується на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю суб’єктами аудиторської діяльності, які надають послуги з обов’язкового аудиту підприємствам, що становлять суспільний інтерес. Сплата внесків, передбачених цією статтею, має бути здійснена суб’єктом аудиторської діяльності не пізніше останнього дня місяця, наступного за місяцем, в якому було складено (датовано) аудиторський звіт або звіт суб'єкта аудиторської діяльності. … |
|
Стаття 16. Порядок формування та функціонування Ради нагляду |
Стаття 16. Порядок формування та функціонування Ради нагляду |
|
1. Рада нагляду складається із семи осіб, по одному представнику від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, двох представників Національного банку України і трьох осіб з числа непрактикуючих осіб. … 4. До повноважень Ради нагляду належать: … 6) перегляд рішень Аудиторської палати України, прийнятих нею в межах виконання делегованих повноважень, внесення до них змін та у разі обґрунтування недоцільності їх скасування;
… 11) прийняття рішень про накладення адміністративних стягнень у разі порушення законодавства в частині ненадання інформації до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю у випадках, передбачених цим Законом, та неоприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським звітом; … 13) отримання інформації від Інспекції, Аудиторської палати України з питань, віднесених до компетенції Ради;
… Пункт відсутній
Пункт відсутній
Пункт відсутній
Пункт відсутній
… |
1. Рада нагляду складається із семи осіб, по одному представнику від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, двох представників Національного банку України і трьох осіб з числа непрактикуючих осіб. … 4. До повноважень Ради нагляду належать:. … 6) перегляд рішень Аудиторської палати України, прийнятих нею в межах виконання делегованих повноважень, внесення до них змін та скасування неправомірних рішень Аудиторської палати України, що обмежують чи порушують права юридичних або фізичних осіб; … 11) затвердження форм відомостей, які підлягають внесенню до Реєстру відповідно до цього Закону, форми відомостей про безперервне професійне навчання аудиторів та порядку їх подання, форм та порядку подання суб’єктами аудиторської діяльності до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю інформації про результати їх діяльності у випадках, передбачених цим Законом; … … 20) затвердження порядку делегування повноважень професійним організаціям аудиторів та бухгалтерів та нагляду за виконанням делегованих повноважень; 21) прийняття рішень про делегування професійним організаціям аудиторів та бухгалтерів повноваження з контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів, встановлення вимог до таких професійних організацій, здійснення нагляду за діяльністю професійних організацій в частині виконання ними делегованих повноважень та прийняття рішень про відкликання делегованих повноважень відповідно до цього Закону; 22) за поданням Інспекції прийняття рішення про проведення перевірок (крім контролю якості аудиторських послуг) суб’єктів аудиторської діяльності щодо дотриманням ними вимог цього Закону, нормативно-правових актів з питань аудиторської діяльності та міжнародних стандартів аудиту, визначає предмет таких перевірок та кількість суб’єктів аудиторської діяльності , які будуть включені до перевірки; 23) визначення порядку функціонування інформаційно-аналітичної системи Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. … |
|
Стаття 17. Формування та функціонування Інспекції |
Стаття 17. Формування та функціонування Інспекції |
|
… 2. До повноважень Інспекції належать: … 3) здійснення перевірки, підготовка та надання Раді нагляду проектів рекомендацій для удосконалення реалізації Аудиторською палатою України делегованих повноважень;
4) проведення перевірок та реалізація стягнень за дорученням Ради нагляду;
… Пункт відсутній
Пункт відсутній
Пункт відсутній
Пункт відсутній … |
2. До повноважень Інспекції належать: … 3) за дорученням Ради нагляду здійснення перевірки, підготовка та надання Раді нагляду проектів рекомендацій для удосконалення реалізації Аудиторською палатою України та професійними організаціями аудиторів та бухгалтерів делегованих повноважень; 4) за дорученням Ради нагляду проведення перевірок відомостей, що містять ознаки професійного проступку аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності та реалізація стягнень за дорученням Ради нагляду; … 6) забезпечення функціонування Реєстру відповідно до вимог цього Закону; 8) забезпечення функціонування інформаційно-аналітичної системи Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю; 9) забезпечення міжнародного співробітництва. … |
|
Розділ IV АТЕСТАЦІЯ АУДИТОРІВ |
Розділ IV АТЕСТАЦІЯ АУДИТОРІВ |
|
Стаття 19. Атестація аудиторів |
|
|
… 6. Особа, яка має вищу освіту та досвід роботи на посадах бухгалтера, ревізора, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора не менше 15 років, або має досвід роботи на зазначених посадах не менше семи років та пройшла стажування у порядку, визначеному цим Законом, може бути атестована за результатами кваліфікаційного іспиту.
7. Кваліфікаційний іспит та іспити з теоретичних знань проводяться незалежними центрами оцінювання знань, акредитованими комісією з атестації. Підготовку до складання іспитів відповідно до програм, затверджених комісією з атестації, можуть проводити вищі навчальні заклади та інші установи, професійні організації аудиторів та бухгалтерів. Кандидат в аудитори може самостійно підготуватися до складання іспитів. Зазначені у цій частині суб’єкти за рішенням комісії з атестації здійснюють підготовку завдань до складання іспитів. При цьому підготовка кандидатів до складання іспитів та розробка екзаменаційних завдань за одним і тим же напрямом одним і тим же суб’єктом не допускаються. Абзац відсутній
9. До компетенції комісії з атестації належать: 1) організація розробки та подання на схвалення до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю проектів Порядку складання іспитів, Порядку проходження стажування, Порядку безперервного професійного навчання аудиторів, Порядку зарахування теоретичних знань, інших нормативно-правових актів з питань атестації та професійного навчання аудиторів; … Пункт відсутній
Пункт відсутній
Неправомірні рішення комісії з атестації аудиторів, її дії або бездіяльність, що обмежують чи порушують права юридичних або фізичних осіб, можуть бути оскаржені до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю або до суду. 10. Порядок складання іспитів (у тому числі методика оцінювання кваліфікаційних іспитів, порядок розподілу коштів, отриманих у вигляді плати за складання іспиту) та порядок проходження стажування розробляються комісією з атестації та подаються на схвалення до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, який після схвалення передає їх для затвердження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. … 12. За складання іспиту справляється плата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленому на початок відповідного року. Зазначені кошти розподіляються лише між суб’єктами, які здійснюють підготовку екзаменаційних завдань, незалежними центрами оцінювання знань та особами з перевірки екзаменаційних робіт відповідно до затвердженого порядку. У разі зарахування іспиту плата не справляється.
13. Свідоцтво про складання іспитів з теоретичних знань та кваліфікаційного іспиту видається на підставі рішення комісії з атестації центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. Свідоцтво є чинним протягом п’яти років з дня складення кваліфікаційного іспиту. Відмову у видачі свідоцтва може бути оскаржено до суду.
14. Особа, яка має намір бути аудитором, повинна набути практичного досвіду аудиторської діяльності шляхом працевлаштування/стажування у суб’єкта аудиторської діяльності не менше трьох років у будь-який період незалежно від дати отримання свідоцтва про складання іспитів з теоретичних знань та кваліфікаційного іспиту.
… 16. Аудитор повинен дотримуватися вимог щодо безперервного професійного навчання. Абзац відсутній
… |
6. Особа, яка має вищу освіту та досвід роботи у сфері бухгалтерського обліку, ревізії, права, фінансів, банківської справи, економіки або аудиту не менше 15 може бути атестована за результатами кваліфікаційного іспиту. Особа, яка має вищу освіту, досвід роботи у вищезазначених сферах може бути атестована за результатами кваліфікаційного іспиту у разі набуття практичного досвіду аудиторської діяльності у спосіб, визначений Порядком набуття практичного досвіду, або складання теоретичних іспитів за напрямками міжнародні стандарти аудиту, міжнародні стандарти фінансової звітності, управління ризиками та внутрішній контроль. Аудитор, атестований за результатами складання кваліфікаційного іспиту та теоретичних іспитів за вищезазначеними напрямками, не може бути призначеним ключовим партером з обов'язкових завдань протягом року після початку провадження аудиторської діяльності. 7. Кваліфікаційний іспит та іспити з теоретичних знань проводяться незалежними центрами оцінювання знань, акредитованими комісією з атестації. Підготовку до складання іспитів відповідно до програм, затверджених комісією з атестації, можуть проводити вищі навчальні заклади та інші юридичні особи, професійні організації аудиторів та бухгалтерів. Кандидат в аудитори може самостійно підготуватися до складання іспитів. Зазначені у цій частині суб'єкти за рішенням комісії з атестації здійснюють підготовку методичного забезпечення для складання іспитів Підготовку екзаменаційних завдань, рішень цих завдань та критеріїв їх оцінювання забезпечують визначені за рішенням комісії з атестації укладачі. На підставі такого рішення між укладачем та Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в особі Виконавчого директора укладається строковий трудовий договір (контракт) з додержанням вимог цього Закону і законодавства про працю. … 9. До компетенції комісії з атестації належать: 1) організація розробки та подання на схвалення до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю проектів Порядку складання іспитів, Порядку набуття практичного досвіду, Порядку безперервного професійного навчання аудиторів, Порядку зарахування теоретичних знань, інших нормативно-правових актів з питань атестації та професійного навчання аудиторів; … 11) встановлення кваліфікації за результатами складання окремих теоретичних іспитів та прийняття рішення про визнання відповідної кваліфікаційної придатності особи. Неправомірні рішення комісії з атестації, її дії або бездіяльність, що обмежують чи порушують права юридичних або фізичних осіб, можуть бути оскаржені до Ради нагляду. Рішення Ради нагляду, прийняті за результатами такого оскарження, можуть бути оскаржені до суду. 10. Порядок складання іспитів (у тому числі методика оцінювання кваліфікаційних іспитів, порядок розподілу коштів, отриманих у вигляді плати за складання іспиту) та Порядок набуття практичного досвіду розробляються комісією з атестації та подаються на схвалення до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, який після схвалення передає їх для затвердження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. … 12. За складання кожного теоретичного іспиту та кваліфікаційного іспиту справляється плата у розмірі, визначеному комісією з атестації, але не більше однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Зазначені кошти зараховуються на спеціальний рахунок Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю та розподіляються Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю відповідно до затвердженого порядку та затвердженого комісією з атестації кошторису між незалежними центрами оцінювання знань, особами з перевірки екзаменаційних робіт та іншими особами, залученими до процесу організації та складання іспитів. У разі зарахування іспиту плата не справляється. Залишки коштів використовуються для часткового покриття витрат Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, пов’язаних з оплатою праці укладачів, а також матеріально-технічним та методичним забезпеченням діяльності комісії з атестації. 13. Свідоцтво про складання іспитів з теоретичних знань та кваліфікаційного іспиту видається на підставі рішення комісії з атестації центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. Свідоцтво є чинним протягом п’яти років з дня складення кваліфікаційного іспиту. … 16. Аудитор повинен дотримуватися вимог щодо безперервного професійного навчання. Аудитори зобов’язані щорічно до 1 березня року, наступного за звітним, подавати до Реєстру через персональний електронний кабінет інформацію про проходження безперервного професійного навчання за формою і в порядку, визначеному Радою нагляду. Не проходження аудитором протягом двох років поспіль безперервного професійного навчання або не подання протягом двох років поспіль до Реєстру відповідної інформації є підставою для прийняття Радою нагляду рішення про виключення аудитора з Реєстру. … |
|
Розділ
V |
Розділ
V |
|
Стаття 20. Ведення Реєстру |
Стаття 20. Ведення Реєстру |
|
… 2. Відомості до Реєстру вносяться Аудиторською палатою України.
3. Реєстр є публічним, оприлюднюється і підтримується в актуальному стані у мережі Інтернет на веб-сторінці Аудиторської палати України. Відомості, що містяться в Реєстрі, є відкритими і загальнодоступними з можливістю цілодобового вільного доступу та копіювання.
… Частина відсутня
|
… 2. Держателем Реєстру є Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, який вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування Реєстру. 3. Реєстр є публічним, оприлюднюється і підтримується в актуальному стані у мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. Відомості, що містяться в Реєстрі (окрім відомостей, що не підлягають оприлюдненню відповідно до цього Закону), є відкритими і загальнодоступними з можливістю цілодобового вільного доступу та копіювання, та оприлюднюються відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”, у тому числі у формі відкритих даних. … 9. Реєстр ведеться державною мовою з використанням програмного забезпечення, що забезпечує його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що становлять інформаційний ресурс держави. |
|
Стаття 21. Розділи Реєстру та відомості, що підлягають оприлюдненню у Реєстрі |
Стаття 21. Розділи Реєстру та відомості, що підлягають оприлюдненню у Реєстрі |
|
… 2. Реєстр повинен містити такі відомості про аудитора: 1) прізвище, ім’я та по батькові аудитора; … Пункт відсутній
Пункт відсутній
3. Реєстр повинен містити таку інформацію про суб’єктів аудиторської діяльності: 1) найменування, організаційно-правова форма для юридичних осіб та прізвище, ім’я та по батькові аудитора, який одноосібно провадить аудиторську діяльність, із зазначенням форми її здійснення (фізична особа - підприємець чи провадження незалежної професійної діяльності); … 7) відомості про органи управління аудиторської фірми, прізвище, ім’я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління аудиторської фірми, номери реєстрації у Реєстрі (за наявності), контактна інформація щодо кожної особи (номери телефонів, електронна адреса), обраної (призначеної) до органів управління; … 11) дата і номер рішення про проходження перевірки системи контролю якості аудиторських послуг (за наявності).
4. В окремих розділах Реєстру містяться відомості про суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності та обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, а саме: … 2) перелік аудиторів, які є працівниками, партнерами, учасниками або в інший спосіб залучаються до провадження аудиторської діяльності, із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, номера реєстрації у Реєстрі; … Частина відсутня |
… 2. Реєстр повинен містити такі відомості про аудитора: 1) прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) аудитора; … 8) інформація про проходження безперервного професійного навчання (не оприлюднюється). 3. Реєстр повинен містити таку інформацію про суб’єктів аудиторської діяльності: 1) найменування, організаційно-правова форма для юридичних осіб та прізвище, ім’я та по батькові аудитора (за наявності), який одноосібно провадить аудиторську діяльність, із зазначенням форми її здійснення (фізична особа - підприємець чи провадження незалежної професійної діяльності); … 7) відомості про органи управління аудиторської фірми, прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) аудитора, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління аудиторської фірми, номери реєстрації у Реєстрі (за наявності), контактна інформація щодо кожної особи (номери телефонів, електронна адреса), обраної (призначеної) до органів управління; … 4. В окремих розділах Реєстру містяться відомості про суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності та обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, а також виконувати інші обов’язкові завдання, а саме: … 2) перелік аудиторів, які є працівниками, партнерами, учасниками або в інший спосіб залучаються до провадження аудиторської діяльності, із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), номера реєстрації у Реєстрі; … 5. До розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності” Реєстру вносяться відомості про суб’єктів аудиторської діяльності, які пройшли перевірку з контролю якості аудиторських послуг за їхньою власною ініціативою, а також відповідають вимогам, встановленим цим Законом до суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності. До розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес” Реєстру вносяться відомості про суб’єктів аудиторської діяльності, які мають досвід надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності не менше одного року, що підтверджується внесеними про них відомостями до розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності” Реєстру та пройшли перевірку з контролю якості аудиторських послуг, а також відповідають вимогам, встановленим цим Законом до суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес. У разі вилучення відомостей про суб’єкта аудиторської діяльності з розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності” та/або розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес”, крім випадків застосування до суб’єкта аудиторської діяльності стягнення у вигляді зупинення права на надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності або обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, повторне внесення відомостей про суб’єкта аудиторської діяльності до відповідних розділів Реєстру можливе не раніше ніж через рік після дати вилучення таких відомостей з відповідних розділів Реєстру. |
|
Стаття 22. Подання відомостей до Реєстру |
Стаття 22. Внесення відомостей до Реєстру |
|
1. Відомості, які підлягають оприлюдненню в Реєстрі, подаються до Аудиторської палати України за формою, затвердженою Аудиторською палатою України та погодженою Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. Забороняється вимагати надання інформації, не передбаченої цим Законом. Документи для підтвердження відомостей, зазначених аудитором та суб’єктом аудиторської діяльності при їх внесенні до Реєстру, не подаються, а зберігаються в аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності і надаються у разі їх перевірки. 2. Аудитор або суб’єкт аудиторської діяльності протягом 30 календарних днів з того дня, коли відбулись зміни у відомостях, які оприлюднені в Реєстрі або повинні бути до нього внесені згідно з вимогами цього Закону, зобов’язаний надіслати відповідні відомості (зміни) до Аудиторської палати України для їх оприлюднення. 3. Заява аудитора або посадової особи, яка відповідно до установчих документів здійснює керівництво аудиторською фірмою (або особи, уповноваженої керівником аудиторської фірми), про внесення відомостей (у тому числі про внесення змін до оприлюднених відомостей) до Реєстру або виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру підписується особисто, електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг. У цій заяві обов’язково міститься декларація заявника про достовірність відомостей, які подаються для оприлюднення в Реєстрі, та усвідомлення відповідальності за подання недостовірних відомостей або приховування інформації, що підлягає оприлюдненню в Реєстрі відповідно до цього Закону. 4. Документи, які подаються (надсилаються поштовим відправленням або в електронній формі) для оприлюднення в Реєстрі, повинні бути складені державною мовою. Електронні документи оформляються згідно з вимогами законодавства у сфері використання електронних документів та електронного документообігу. Електронний документ вважається одержаним з часу надходження заявникові повідомлення в електронній формі про одержання такого електронного документа від уповноваженої особи Аудиторської палати України, яка автоматично після отримання від заявника електронного документа надсилає йому електронне повідомлення з підтвердженням факту одержання електронного документа. 5. У разі якщо документи подаються до Аудиторської палати України особисто, уповноважена особа Аудиторської палати України одразу перевіряє правильність оформлення заяви та наявність усіх відомостей. Відповідна перевірка електронного документа проводиться протягом повного робочого дня з часу його отримання. У разі виявлення недоліків в оформленні або відсутності окремих відомостей документи повертаються одразу після перевірки із зазначенням недоліків, що потребують усунення. Якщо недоліків не виявлено, подані документи приймаються для внесення їх до Реєстру. 7. Повнота, достовірність та своєчасність подання відомостей до Реєстру перевіряються під час проведення перевірки системи контролю якості суб’єкта аудиторської діяльності. 8. У разі отримання інформації про недостовірність відомостей про аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності, оприлюднених у Реєстрі, Аудиторська палата України має право вимагати роз’яснення або здійснити перевірку суб’єкта аудиторської діяльності щодо повноти, достовірності та своєчасності подання відомостей до Реєстру. 9. У разі встановлення факту несуттєвого порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності подання відомостей про аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності для оприлюднення у Реєстрі до аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності застосовується стягнення у вигляді попередження. У разі встановлення факту суттєвого порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності подання відомостей про аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності для оприлюднення у Реєстрі Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю за поданням Інспекції або Аудиторської палати України приймає рішення про виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру. Зазначене рішення може бути оскаржене до суду. Суттєвим порушенням вважається умисне неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірної інформації, яка підлягає оприлюдненню у Реєстрі відповідно до вимог цього Закону, що призвело до введення в оману замовника аудиторських послуг та/або інших осіб щодо відповідності аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності вимогам для проведення обов’язкового аудиту або обов’язкового аудиту підприємств, що становлять суспільний інтерес. 10. Аудиторська палата України зобов’язана вести справи на кожного аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності, в яких у хронологічному порядку зберігати усі відомості, які ними подавались для оприлюднення в Реєстрі. Після виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру його справа зберігається не менше ніж 10 років. 11. Виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру здійснюється за їх власною заявою або за рішенням Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, у разі прийняття рішення про ліквідацію суб’єкта аудиторської діяльності, смерті аудитора та в інших випадках, передбачених Порядком ведення Реєстру та цим Законом. У разі якщо аудитор або суб’єкт аудиторської діяльності систематично не сплачує внески, передбачені частиною тринадцятою статті 15 цього Закону, та інші внески або платежі, рішення про сплату яких прийнято з’їздом аудиторів України відповідно до статті 48 цього Закону, Орган суспільного нагляду за аудиторською діяльністю за поданням Інспекції або Аудиторської палати України застосовує щодо аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності стягнення, передбачене частиною шостою статті 42 цього Закону. Зазначене рішення може бути оскаржене до суду.
|
1. Відомості, які мають міститись у Реєстрі згідно з вимогами цього Закону, вносяться аудиторами або суб’єктами аудиторської діяльності до Реєстру за формою, затвердженою Радою нагляду, через персональний електронний кабінет. У випадках, передбачених цим Законом, відомості до Реєстру вносяться уповноваженою особою Інспекції. У разі первинного внесення відомостей до Реєстру, фізичні особи, щодо яких комісія з атестації відповідно до статті 19 цього Закону прийняла рішення про визнання кваліфікаційної придатності до провадження аудиторської діяльності, або юридичні особи, які відповідають вимогам статті 5 Закону, вносять відомості до Реєстру у порядку, встановленому цією статтею, після проходження ними електронної ідентифікації в персональному електронному кабінеті. Документи для підтвердження відомостей, зазначених аудитором та суб’єктом аудиторської діяльності при їх внесенні до Реєстру, не подаються, а зберігаються в аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності і надаються у разі їх перевірки. 2. Аудитор або суб'єкт аудиторської діяльності протягом 10 календарних днів з того дня, коли відбулись зміни у відомостях, які оприлюднені в Реєстрі або повинні бути до нього внесені згідно з вимогами цього Закону, зобов'язаний внести відповідні відомості (зміни) до Реєстру. 3. Одночасно з внесенням відомостей до Реєстру заявником декларується достовірність відомостей, які вносяться ним до Реєстру, та усвідомлення відповідальності за внесення недостовірних відомостей або приховування інформації, що підлягає внесенню до Реєстру відповідно до цього Закону. 4. Відомості для внесення до Реєстру подаються аудиторами та суб'єктами аудиторської діяльності через персональний електронний кабінет в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг та повинні бути складені державною мовою. Електронний документ вважається одержаним з часу надходження заявникові повідомлення в електронній формі про одержання такого електронного документа від уповноваженої особи Інспекції, яка автоматично після отримання від заявника електронного документа надсилає йому електронне повідомлення з підтвердженням факту одержання електронного документа. 5. Уповноважена особа Інспекції протягом 10 календарних днів після внесення аудитором або суб'єктом аудиторської діяльності відомостей до Реєстру здійснює їх перевірку на предмет відповідності внесених відомостей інформації про аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, що міститься в Реєстрі та інформації, що міститься про аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності у відкритих (публічних) державних реєстрах. У разі виявлення не відповідності уповноважена особа Інспекції інформує про це аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності. 6. Протягом 10 календарних днів після подання документів заявник має право внести зміни до відомостей, внесених ним до Реєстру, але не більше трьох разів. 7. Повнота, достовірність та своєчасність подання відомостей до Реєстру перевіряються, зокрема під час проведення перевірки системи контролю якості суб’єкта аудиторської діяльності. 8. У разі виявлення інформації про недостовірність відомостей про аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності, що містяться у Реєстрі, Інспекція має право вимагати роз’яснення або здійснити перевірку щодо повноти, достовірності та своєчасності подання відомостей до Реєстру. Для отримання роз’яснень або здійснення перевірки Інспекція має право вимагати від аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності надання необхідної інформації та документів. Аудитори та суб’єкти аудиторської діяльності, зобов’язані не пізніше 20 робочих днів з дня отримання запиту надати відповідну інформацію та копії документів. Ненадання або несвоєчасне надання інформації без поважних причин, неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, відмова у наданні інформації на запит вказаними особами тягне за собою відповідальність, передбачену законом. 9. У разі встановлення факту несуттєвого порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності внесення відомостей про аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності до Реєстру до аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності застосовується стягнення у вигляді попередження. У разі встановлення факту суттєвого порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності внесення відомостей про аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності для оприлюднення у Реєстрі або не усунення аудитором або суб'єктом аудиторської діяльності несуттєвого порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності внесення відомостей до Реєстру протягом трьох місяців після застосування стягнення у вигляді попередження, Рада нагляду за поданням Інспекції або Аудиторська палата України приймає рішення про виключення аудитора або суб'єкта аудиторської діяльності з Реєстру. Зазначене рішення може бути оскаржене до суду. Суттєвим порушенням вважається умисне невнесення, несвоєчасне внесення або внесення недостовірної інформації, яка підлягає оприлюдненню у Реєстрі відповідно до вимог цього Закону, що призвело до введення в оману замовника аудиторських послуг та/або інших осіб щодо відповідності аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності вимогам для проведення обов’язкового аудиту або обов’язкового аудиту підприємств, що становлять суспільний інтерес. 11. Підставами для внесення уповноваженою особою Інспекції відомостей про виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру є: 1) особиста заява аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності про виключення відомостей з Реєстру; 2) рішення Ради нагляду про виключення аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру, прийняте у разі: а) невідповідності правового статусу юридичної особи вимогам статті 5 Закону; б) втрати аудитором або аудиторською фірмою доброї репутації; в) наявності у аудитора не погашеної чи не знятої в установленому порядку судимості або накладання протягом останнього року адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією; 3) рішення Ради нагляду або Ради Аудиторської палати України про застосування до аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності стягнення за вчинення професійного проступку у вигляді виключення з Реєстру; 4) внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, відомості про яку містяться в Реєстрі; 5) смерть аудитора, оголошення його померлим чи безвісно відсутнім у порядку, встановленому законом. У разі внесення уповноваженою особою Інспекції відомостей про виключення суб’єкта аудиторської діяльності з Реєстру, рішення про проходження суб’єктом аудиторської діяльності перевірки з контролю якості аудиторських послуг втрачає чинність. 12. Підставами для вилучення уповноваженою особою Інспекції відомостей про суб’єкта аудиторської діяльності з розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності” та/або розділу “Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес” Реєстру є: 1) рішення Ради нагляду або Ради Аудиторської палати України про застосування до суб’єкта аудиторської діяльності за вчинення професійного проступку стягнення у вигляді зупинення права на надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності або обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес; 2) втрата чинності рішенням про проходження суб’єктом аудиторської діяльності перевірки з контролю якості аудиторських послуг; 3) недотримання суб’єктом аудиторської діяльності вимог пункту 4 частини першої статті 23 цього Закону щодо персоналу або вимог статті 43 Закону щодо наявності чинного договору страхування цивільно-правової відповідальності суб’єкта аудиторської діяльності перед третіми особами. 13. У разі якщо аудитор або суб’єкт аудиторської діяльності систематично (два і більше разів) не сплачує або несвоєчасно сплачує внески, передбачені частиною тринадцятою статті 15 цього Закону, та інші внески або платежі, рішення про сплату яких прийнято з’їздом аудиторів України відповідно до статті 48 цього Закону, Рада нагляду за поданням Інспекції щодо суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, або Аудиторської палати України щодо аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності (крім тих, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес) застосовують, передбачені частиною шостою статті 42 цього Закону стягнення. Зазначене рішення може бути оскаржене до суду. ”;
|
|
Розділ VI |
Розділ VI |
|
Стаття 23. Вимоги до внутрішньої організації суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності |
Стаття 23. Вимоги до внутрішньої організації суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності має забезпечити: … 2) запровадження системи внутрішнього контролю, процедур реєстрації та обліку фактів, інформація про які підлягає фіксації та розкриттю відповідно до цього Закону, механізмів внутрішнього контролю, застосування методики оцінки ризиків, заходів та засобів для захисту систем обробки інформації;
… Частина відсутня
Частина відсутня
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності має забезпечити: 2) запровадження системи внутрішнього контролю, процедур реєстрації та обліку фактів, інформація про які підлягає фіксації та розкриттю відповідно до цього Закону, механізмів внутрішнього контролю, застосування методики оцінки ризиків, заходів та засобів для захисту систем обробки інформації. Такі механізми внутрішнього контролю якості мають забезпечити виконання рішень та дотримання процедур на всіх рівнях суб’єкта аудиторської діяльності; … 3. При наданні послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності суб’єкт аудиторської діяльності має враховувати масштаб та складність завдання. Суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний надати на вимогу Інспекції підтвердження прийнятності застосованих політики та процедур, які складають систему внутрішнього контролю якості, з урахуванням масштабу та складності такого завдання. |
|
Стаття 26. Винагорода за послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності |
Стаття 26. Винагорода за послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності |
|
… 3. Якщо суб’єкт аудиторської діяльності протягом трьох і більше років поспіль надає підприємству, що становить суспільний інтерес, його материнській компанії та/або дочірнім підприємствам послуги, не пов’язані з обов’язковим аудитом фінансової звітності, крім тих, що зазначені у частині четвертій статті 6 цього Закону, сума винагороди за такі послуги не може перевищувати 70 відсотків середньої суми винагороди, що була отримана суб’єктом аудиторської діяльності протягом останніх трьох років поспіль за послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) від такого підприємства, що становить суспільний інтерес, його материнської компанії та/або дочірніх підприємств.
4. Якщо загальна сума винагороди, отримана від підприємства, що становить суспільний інтерес, за кожен з останніх трьох років поспіль перевищує 15 відсотків загальної суми чистого доходу від надання послуг таким суб’єктом аудиторської діяльності з обов’язкового аудиту фінансової звітності, суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний поінформувати про це аудиторський комітет підприємства і вжити заходів для забезпечення незалежності, узгоджених з аудиторським комітетом. При цьому аудиторський комітет може прийняти рішення про проведення контрольного огляду завдання іншим суб’єктом аудиторської діяльності, який відповідно до цього Закону має право проводити аудит фінансової звітності підприємства, що становить суспільний інтерес, до затвердження аудиторського звіту. Абзац відсутній
|
… 3. Якщо суб’єкт аудиторської діяльності, який здійснює обов’язковий аудит фінансової звітності підприємства, що становить суспільний інтерес, протягом трьох і більше років поспіль надає такому підприємству, що становить суспільний інтерес, його материнській компанії та/або дочірнім підприємствам, інші аудиторські (за виключенням обов’язкових завдань) та/або неаудиторські послуги, крім тих, що зазначені у частині четвертій статті 6 цього Закону, сума винагороди за такі послуги не може перевищувати 70 відсотків середньої суми винагороди, що була отримана суб’єктом аудиторської діяльності протягом останніх трьох років поспіль за послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності) від такого підприємства, що становить суспільний інтерес, його материнської компанії та/або дочірніх підприємств. 4. Якщо загальна сума винагороди, отримана від підприємства, що становить суспільний інтерес, за кожен з останніх трьох років поспіль перевищує 15 відсотків загальної суми чистого доходу від надання послуг таким суб’єктом аудиторської діяльності з обов’язкового аудиту фінансової звітності, суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний поінформувати про це аудиторський комітет підприємства і вжити заходів для забезпечення незалежності, узгоджених з аудиторським комітетом. При цьому аудиторський комітет може прийняти рішення про проведення контрольного огляду завдання іншим суб’єктом аудиторської діяльності, який відповідно до цього Закону має право проводити аудит фінансової звітності підприємства, що становить суспільний інтерес, до затвердження аудиторського звіту. Сума чистого доходу визначається щорічно на підставі поданої суб’єктом аудиторської діяльності відповідно до статті 38 цього Закону інформації про надані послуги до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. |
|
Стаття 27. Обмеження щодо надання послуг |
Стаття 27. Обмеження щодо надання послуг |
|
… 4.
Обмеження щодо надання послуг, зазначених у частині четвертій статті
6 цього Закону, встановлені цією статтею, діють з початку звітного періоду
фінансової звітності, що перевіряється суб’єктом аудиторської діяльності, до
дати підписання аудиторського звіту. При цьому для послуг з розробки та
впровадження процедур внутрішнього контролю період обмеження наданих послуг
поширюється на |
… 4. Обмеження щодо надання послуг, зазначених у частині четвертій статті 6 цього Закону, встановлені цією статтею, діють з початку звітного періоду фінансової звітності, що перевіряється суб’єктом аудиторської діяльності, до дати підписання аудиторського звіту. При цьому для послуг з розробки та впровадження процедур внутрішнього контролю період обмеження наданих послуг поширюється на рік, який передує звітному періоду фінансової звітності, що перевіряється суб’єктом аудиторської діяльності.
|
|
Стаття 29. Призначення та відсторонення суб’єкта аудиторської діяльності від надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності |
Стаття 29. Призначення та відсторонення суб’єкта аудиторської діяльності від надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності призначається загальними зборами акціонерного товариства, загальними зборами учасників, засновником у недержавних унітарних підприємствах, органом управління за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики державних (комунальних) підприємств та господарських товариств, у яких державі належить 100 відсотків акцій (часток, паїв) статутного капіталу, іншим вищим органом управління відповідно до законодавства та установчих документів. Призначеним для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності може бути суб’єкт аудиторської діяльності, який відповідає вимогам, встановленим цим Законом, та включений до відповідного розділу Реєстру. У разі якщо загальні збори учасників господарського товариства не можуть відбутися у зв’язку з відсутністю кворуму, рішення про призначення аудитора може бути прийнято наглядовою радою такого товариства. У разі якщо наглядова рада не сформована або її створення не обов’язкове згідно із законодавством, рішення про призначення суб’єкта аудиторської діяльності може бути прийнято виконавчим органом такого товариства. Абзац відсутній
… 3. На підприємствах, що становлять суспільний інтерес, проводять конкурс з відбору суб’єктів аудиторської діяльності, які можуть бути призначені для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності цього підприємства. У конкурсі можуть брати участь суб’єкти аудиторської діяльності, які відповідають вимогам, встановленим цим Законом до суб’єктів аудиторської діяльності, які можуть надавати послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, включені до відповідного розділу Реєстру, у яких за попередній річний звітний період сума винагороди від кожного з підприємств, що становлять суспільний інтерес, яким надавалися послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності протягом цього періоду, не перевищувала 15 відсотків загальної суми доходу від надання аудиторських послуг та які не мають обмежень, пов’язаних з тривалістю надання послуг цьому підприємству.
… Абзац відсутній
Абзац відсутній |
1. Суб’єкт аудиторської діяльності для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності призначається загальними зборами акціонерного товариства, загальними зборами учасників, засновником у недержавних унітарних підприємствах, органом управління за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики державних (комунальних) підприємств та господарських товариств, у яких державі належить 100 відсотків акцій (часток, паїв) статутного капіталу, іншим вищим органом управління відповідно до законодавства та установчих документів. Призначеним для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності може бути суб’єкт аудиторської діяльності, який відповідає вимогам, встановленим цим Законом, та включений до відповідного розділу Реєстру. У разі якщо загальні збори учасників господарського товариства не можуть відбутися у зв’язку з відсутністю кворуму, рішення про призначення аудитора може бути прийнято наглядовою радою такого товариства. У разі якщо наглядова рада не сформована або її створення не обов’язкове згідно із законодавством, рішення про призначення суб’єкта аудиторської діяльності може бути прийнято виконавчим органом такого товариства. Порядок призначення суб’єкта аудиторської діяльності для аудиту фінансової звітності політичної партії здійснюється у порядку, визначеному Законом України “Про політичні партії”. … 3. На підприємствах, що становлять суспільний інтерес, проводять конкурс з відбору суб’єктів аудиторської діяльності, які можуть бути призначені для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності цього підприємства. Підприємства, що становлять суспільний інтерес, визначають умови конкурсу та можуть проводити прямі переговори з учасниками конкурсу. У конкурсі можуть брати участь суб’єкти аудиторської діяльності, які відповідають вимогам, встановленим цим Законом до суб’єктів аудиторської діяльності, які можуть надавати послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, включені до відповідного розділу Реєстру, у яких за попередній річний звітний період сума винагороди від кожного з підприємств, що становлять суспільний інтерес, яким надавалися послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності протягом цього періоду, не перевищувала 15 відсотків загальної суми доходу від надання аудиторських послуг та які не мають обмежень, пов’язаних з тривалістю надання послуг цьому підприємству. … Підприємство, що становить суспільний інтерес, яке є замовником відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”, здійснює відбір та призначення суб’єкта аудиторської діяльності, який відповідає вимогам, встановленим цим Законом, для надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності у порядку, визначеному Законом України “Про публічні закупівлі”. Для участі у конкурсі з відбору суб’єктів аудиторської діяльності або у закупівлі послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний забезпечити достовірність подання інформації, яка вимагається умовам такого конкурсу або закупівлі. |
|
Стаття 30. Тривалість завдання з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес |
Стаття 30. Тривалість завдання з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес |
|
… 5. Ключові партнери з аудиту, відповідальні за проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності, припиняють свою участь в обов’язковому аудиті фінансової звітності підприємства, що становить суспільний інтерес, не пізніше ніж через сім років з дати їх призначення. Вони не мають права брати участь у виконанні завдання з обов’язкового аудиту цього підприємства протягом наступних трьох років. … |
… 5. Ключові партнери з аудиту, відповідальні за проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності, припиняють свою участь в обов’язковому аудиті фінансової звітності підприємства, що становить суспільний інтерес, не пізніше ніж через сім років з дати їх призначення. Вони не мають права брати участь у виконанні завдання з обов’язкового аудиту цього підприємства протягом наступних п’яти років.
… |
|
Стаття 34. Аудиторський комітет |
Стаття 34. Аудиторський комітет |
|
… 4. Щонайменше один член аудиторського комітету повинен бути компетентним у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиту. Абзац відсутній
5. Аудиторський комітет підприємства, що становить суспільний інтерес, або орган (підрозділ), на який покладено відповідні функції, має забезпечити: … 4) моніторинг виконання завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності; … |
… 4. Щонайменше один член аудиторського комітету повинен бути компетентним у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиту. Члени аудиторського комітету повинні бути компетентними в питаннях, що стосуються галузі, в якій підприємство провадить свою діяльність. 5. Аудиторський комітет підприємства, що становить суспільний інтерес, або орган (підрозділ), на який покладено відповідні функції, має забезпечити: … 4) моніторинг виконання завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності та інших обов’язкових завдань; … |
|
Стаття 36. Звіт для органів нагляду |
Стаття 36. Звіт для органів нагляду |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності, який надає послуги з обов’язкового аудиту підприємству, що становить суспільний інтерес, зобов’язаний інформувати орган, який відповідно до законодавства здійснює нагляд за таким підприємством про: 1) порушення законодавства з питань, що належать до компетенції органу нагляду; … |
1. Суб’єкт аудиторської діяльності, який надає послуги з обов’язкового аудиту підприємству, що становить суспільний інтерес, зобов’язаний інформувати орган, який відповідно до законодавства здійснює нагляд за таким підприємством про: 1) суттєвого порушення законодавства з питань, що належать до компетенції органу нагляду; … |
|
Стаття 37. Звіт про прозорість |
Стаття 37. Звіт про прозорість |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності, що надає послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, оприлюднює звіт про прозорість за попередній рік не пізніше 30 квітня року, що настає за звітним. Звіт про прозорість опубліковується на веб-сторінці суб’єкта аудиторської діяльності і залишається доступним на цьому веб-сайті щонайменше сім років з дня його оприлюднення.
… 2. Звіт про прозорість включає щонайменше таке: … 6) перелік підприємств, що становлять суспільний інтерес, яким надавалися послуги з обов’язкового аудиту в попередньому фінансовому році; … |
1. Суб’єкт аудиторської діяльності, що надає послуги з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, не пізніше 1 жовтня оприлюднює звіт про прозорість за звітний період, що настає з 1 липня року, що передує звітному та закінчується 30 червня поточного року. Звіт про прозорість опубліковується на веб-сторінці суб’єкта аудиторської діяльності і залишається доступним на цьому веб-сайті щонайменше сім років з дня його оприлюднення. … 2. Звіт про прозорість включає щонайменше таке: … 6) перелік підприємств, що становлять суспільний інтерес, яким надавалися послуги з обов’язкового аудиту протягом звітного періоду; … |
|
Стаття 38. Інформація для Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю |
Стаття 38. Інформація для Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності щороку, до 30 квітня року, наступного за звітним, подає до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю перелік підприємств, що становлять суспільний інтерес, яким надавалися послуги протягом звітного року з обов’язкового аудиту, із розкриттям інформації про: доходи від надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності підприємствам, що становлять суспільний інтерес; доходи від надання інших послуг цим підприємствам.
|
1. Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, протягом 60 календарних днів після складання (датування) аудиторського звіту за результатами обов’язкового аудиту підприємства, що становить суспільний інтерес, подають до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю інформацію щодо обов’язкового аудиту підприємства, що становить суспільний інтерес та його результатів. 2. Суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, щорічно до 1 вересня подають до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю узагальнену інформацію про надання аудиторських та неаудиторських послуг підприємствам, що становлять суспільний інтерес протягом періоду, що настає з 1 липня року, що передує звітному та закінчується 30 червня поточного року, із розкриттям щонайменше інформації про: доходи від надання послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності; доходи від виконання обов’язкових завдань, крім завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності; доходи від надання інших аудиторських послуг; доходи від надання неаудиторських послуг; іншу інформацію про надання послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності. 3. Суб’єкти аудиторської діяльності щорічно до 1 вересня подають до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю інформацію про надані послуги протягом періоду, що настає з 1 липня року, що передує звітному та закінчується 30 червня поточного року. 4. Інформація, зазначена у цій статті, надсилається суб'єктами аудиторської діяльності до Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю через персональний електронний кабінет в електронній формі з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг за формою і в порядку, затвердженому Радою нагляду. |
|
Стаття 39. Зберігання документації |
Стаття 39. Зберігання документації |
|
1. Суб’єкт аудиторської діяльності зберігає робочі документи та всі звіти протягом щонайменше семи років з дати завершення виконання завдання з аудиту фінансової звітності або їх створення, якщо виконання завдання з аудиту фінансової звітності не було завершено. |
1. Суб’єкт аудиторської діяльності зберігає робочі документи та всі звіти протягом щонайменше семи років з дати завершення виконання завдання з аудиту фінансової звітності та/або іншого обов’язкового завдання або їх створення, якщо виконання завдання з аудиту фінансової звітності та/або іншого обов’язкового завдання не було завершено. |
|
Розділ
VII |
Розділ
VII |
|
Стаття 40. Контроль якості аудиторських послуг |
Стаття 40. Контроль якості аудиторських послуг |
|
… 4. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, проводиться Інспекцією. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які надають послуги із обов’язкового аудиту фінансової звітності (крім суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес), проводиться Аудиторською палатою України. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які не надають послуги із обов’язкового аудиту фінансової звітності, здійснюється за їхньою власною ініціативою Аудиторською палатою України.
Абзац відсутній
5. З метою організації проведення контролю якості аудиторських послуг Інспекція: … 3) затверджує щорічні плани-графіки проведення перевірок з контролю якості; 4) призначає інспекторів для проведення перевірок з контролю якості; 5) ухвалює звіти за результатами перевірок з контролю якості; … 7) готує подання Раді нагляду щодо застосування стягнень за результатами перевірок з контролю якості.
6. З метою організації проведення контролю якості аудиторських послуг Аудиторська палата України: … 3) розробляє щорічні плани-графіки проведення перевірок з контролю якості та подає їх на погодження Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю;
… 5) затверджує звіти за результатами перевірок з контролю якості; 6) затверджує рекомендації щодо усунення недоліків внутрішньої системи контролю якості, виявлених за результатами перевірок; … 7. Інспекцією та Аудиторською палатою України має бути впроваджено політику та процедури незалежності інспекторів і забезпечено недопущення виникнення конфлікту інтересів. 8. Безпосередньо перевірки з контролю якості здійснюються інспекторами, які є посадовими особами Інспекції та працівниками Комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України. Інспектором може бути призначено особу, яка відповідає таким критеріям: … Перед початком проведення перевірки з контролю якості інспектор повинен задекларувати відсутність конфлікту інтересів між ним та суб’єктом аудиторської діяльності, перевірка якого здійснюватиметься. … 9. Інспекція та Аудиторська палата України можуть залучати до перевірки з контролю якості суб’єктів аудиторської діяльності експертів. У такому разі щодо експертів мають бути виконані вимоги незалежності, встановлені до інспекторів. 10. Контроль якості аудиторських послуг передбачає тестування внутрішніх процедур, здійснення перевірки робочих документів, аудиторських звітів та інших звітів, договорів про надання аудиторських послуг, внутрішніх розпорядчих актів суб’єкта аудиторської діяльності, якими визначаються політика і процедури, які мають застосовуватися при наданні аудиторських послуг, щодо: … 2)
кількості та якості використаних ресурсів … 5)
достовірності інформації у звіті про прозорість, якщо його оприлюднення
передбачається цим Законом, … 12. За результатами перевірки з контролю якості складається звіт, який має містити основні висновки та рекомендації. 13. Висновки та рекомендації за результатами перевірки з контролю якості з їх обґрунтуванням мають бути доведені до відома суб’єкта аудиторської діяльності та обговорені з ним до складання звіту. 14. Порядок проведення перевірок з контролю якості затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. 15. У разі виявлення порушень у системі контролю якості суб’єктів аудиторської діяльності Інспекція та Аудиторська палата України надають відповідному суб’єкту аудиторської діяльності обов’язкові до виконання рекомендації щодо їх виправлення та встановлюють строк їх виправлення, але не більше 12 місяців з дати завершення перевірки.
… 18.
Неправомірні рішення Інспекції
|
… 4. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес, проводиться Інспекцією. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які надають послуги із обов’язкового аудиту фінансової звітності (крім суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес), проводиться Комітетом з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України. Контроль якості аудиторських послуг суб’єктів аудиторської діяльності, які не надають послуги із обов’язкового аудиту фінансової звітності, здійснюється за їхньою власною ініціативою Комітетом з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України. Такий контроль якості здійснюється не пізніше шести місяців з дати надходження до Аудиторської палати України заяви від суб’єкта аудиторської діяльності та за умови відповідності суб’єкта аудиторської діяльності вимогам статті 23 цього Закону., За рішенням Ради нагляду Інспекція та Комітет з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України проводять перевірки (крім перевірок з контролю якості аудиторських послуг) відповідних суб’єктів аудиторської діяльності на визначений предмет в частині дотримання ними вимог цього Закону, нормативно-правових актів з питань аудиторської діяльності та міжнародними стандартами аудиту. 5. З метою організації проведення контролю якості аудиторських послуг Інспекція: … 3) затверджує щорічні плани-графіки проведення перевірок з контролю якості та інших перевірок; 4) призначає інспекторів для проведення перевірок з контролю якості та інших перевірок; 5) ухвалює звіти за результатами перевірок з контролю якості та інших перевірок; … 7) готує подання Раді нагляду щодо застосування стягнень за результатами перевірок з контролю якості та інших перевірок. 6. З метою організації проведення контролю якості аудиторських послуг Аудиторська палата України: … 3) розробляє щорічні плани-графіки проведення перевірок з контролю якості та інших перевірок та подає їх на погодження Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю; … 5) затверджує звіти за результатами перевірок з контролю якості та інших перевірок в порядку та на умовах, визначених цим Законом; 6) затверджує в порядку та на умовах, визначених цим Законом, рекомендації щодо усунення недоліків якості, виявлених за результатами перевірок; … 7. Інспекцією та Аудиторською палатою України має бути впроваджено політику та процедури незалежності інспекторів і забезпечено недопущення виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів. 8. Безпосередньо перевірки з контролю якості та інші перевірки здійснюються інспекторами, які є працівниками Інспекції та працівниками Комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України. Інспектором може бути призначено особу, яка відповідає таким критеріям: … Перед початком проведення перевірки з контролю якості та інших перевірок інспектор повинен задекларувати відсутність реального чи потенційного конфлікту інтересів між ним та суб’єктом аудиторської діяльності, перевірка якого здійснюватиметься. … 9. Інспекція та Аудиторська палата України можуть залучати до перевірки з контролю якості та інших перевірок суб’єктів аудиторської діяльності експертів. У такому разі щодо експертів мають бути виконані вимоги незалежності, встановлені до інспекторів. 10. Контроль якості аудиторських послуг передбачає тестування внутрішніх процедур, здійснення перевірки робочих документів, аудиторських звітів та інших звітів, договорів про надання аудиторських послуг, внутрішніх розпорядчих актів суб’єкта аудиторської діяльності, якими визначаються політика і процедури, які мають застосовуватися при наданні аудиторських послуг, щодо: 2) кількості та якості використаних ресурсів;
… 5) достовірності інформації у звіті про прозорість, якщо його оприлюднення передбачається цим Законом.
… 12. За результатами перевірки з контролю якості та інших перевірок складається звіт, який має містити основні висновки та рекомендації. 13. Висновки та рекомендації за результатами перевірки з контролю якості та інших перевірок з їх обґрунтуванням мають бути доведені до відома суб’єкта аудиторської діяльності та обговорені з ним до складання звіту. 14. Порядок проведення перевірок з контролю якості та інших перевірок затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту. 15. У разі виявлення недоліків у системі контролю якості суб’єктів аудиторської діяльності Інспекція та Комітет з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України, залежно від їх суттєвості та впливу на якість аудиторських послуг або надають відповідному суб’єкту аудиторської діяльності обов’язкові до виконання рекомендації щодо їх виправлення та встановлюють строк їх виправлення, але не більше 12 місяців з дати завершення перевірки, або приймають рішення про визнання суб’єкта аудиторської діяльності таким, що не пройшов перевірку з контролю якості аудиторських послуг. Рішення Інспекції про проходження перевірки з контролю якості аудиторських послуг, в тому числі з обов’язковими до виконання рекомендаціями, чинне три роки. Зазначене рішення втрачає чинність до закінчення трирічного терміну з прийняттям рішення за результатами наступного контролю якості аудиторських послуг або невиконання обов’язкових до виконання рекомендацій. Рішення Комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України про проходження перевірки з контролю якості аудиторських послуг, в тому числі з обов’язковими до виконання рекомендаціями, чинне шість років. Зазначене рішення втрачає чинність до закінчення шестирічного терміну з прийняттям рішення за результатами наступного контролю якості аудиторських послуг або невиконання обов’язкових до виконання рекомендацій. … 18. Неправомірні рішення Інспекції, які обмежують чи порушують права суб’єктів аудиторської діяльності, можуть бути оскаржені до Ради нагляду або до суду. Неправомірні рішення Комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України, які обмежують чи порушують права суб’єктів аудиторської діяльності, прийняті, зокрема за результатами перевірки контролю якості аудиторських послуг, або за результатами відстеження виконання обов’язкових до виконання рекомендацій можуть бути оскаржені до Ради Аудиторської палати України. Рішення Ради Аудиторської палати України за результатами такого оскарження можуть бути оскаржені до Ради нагляду або до суду. |
|
Розділ VIII |
Розділ VIII |
|
Стаття 42. Дисциплінарні заходи, що застосовуються до аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності |
Стаття 42. Дисциплінарні заходи, що застосовуються до аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності |
|
… 5. Професійним проступком аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності є: … 5) порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності подання відомостей про аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності для оприлюднення у Реєстрі; Підпункт відсутній
Підпункт відсутній
… 8. На суб’єкта аудиторської діяльності накладається штраф у розмірі: … |
… 5. Професійним проступком аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності є: … 5) порушення вимог цього Закону щодо повноти, достовірності та своєчасності внесення відомостей про аудитора та суб’єкта аудиторської діяльності до Реєстру; 51) порушення вимог цього Закону щодо оприлюднення звіту про прозорість або оприлюднення недостовірної інформації у звіті про прозорість, щодо подання інформації до органів нагляду та/або Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю у порядку, визначеному цим Законом; 52) невиконання аудитором вимоги щодо проходження безперервного професійного навчання або не подання до Реєстру відповідної інформації; … 8. На суб’єкта аудиторської діяльності накладається штраф у розмірі: … |
|
Стаття 45. Порядок дисциплінарного провадження та прийняття рішень |
Стаття 45. Порядок дисциплінарного провадження та прийняття рішень |
|
… 4. Кожна заява (скарга), крім тих, що не можуть бути підставою для дисциплінарного провадження відповідно до цього Закону, підлягає розгляду. Негайному розгляду підлягають заяви від Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. За дорученням Ради нагляду Інспекція проводить перевірку відомостей, зазначених у заяві (скарзі). Перевірка відомостей, зазначених у заявах (скаргах), що надходять до Аудиторської палати України, проводиться Комітетом з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України.
… 15. За зверненням особи, яка ініціювала питання про професійну відповідальність аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності, осіб, які надали інформацію, матеріали та пояснення при розгляді справи, може бути збережена їхня конфіденційність. У такому разі при розгляді дисциплінарної справи заслуховуються відповідні письмові матеріали без зазначення особи, яка їх надала. Голова
та члени Ради нагляду, голова Аудиторської палати України та члени Ради
Аудиторської палати України зобов’язані забезпечити конфіденційність
вищезазначених осіб. … Пункт відсутній |
… 4. Кожна заява (скарга), крім тих, що не можуть бути підставою для дисциплінарного провадження відповідно до цього Закону, підлягає розгляду. Негайному розгляду підлягають заяви від Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, контролюючого органу, до якого подається фінансова звітність разом з аудиторським звітом відповідно до законодавства, а також органу державного фінансового контролю. 5. За дорученням Ради нагляду Інспекція проводить перевірку відомостей, зазначених у заяві (скарзі). Перевірка відомостей, зазначених у заявах (скаргах), що надходять до Аудиторської палати України, проводиться Комітетом з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України за дорученням Ради Аудиторської палати України. … 15. За зверненням особи, яка ініціювала питання про професійну відповідальність аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності, осіб, які надали інформацію, матеріали та пояснення при розгляді справи, може бути збережена їхня конфіденційність. У такому разі при розгляді дисциплінарної справи заслуховуються відповідні письмові матеріали без зазначення особи, яка їх надала. Голова та члени Ради нагляду, голова Аудиторської палати України та члени Ради Аудиторської палати України зобов’язані забезпечити конфіденційність вищезазначених осіб.
… 19. Члени Ради нагляду, голова Аудиторської палати України та члени Ради Аудиторської палати України повинні дотримуватися режиму конфіденційності щодо інформації, яка їм може стати відомою у процесі розгляду дисциплінарної справи. За розголошення конфіденційної інформації члени Ради нагляду, голова Аудиторської палати України та члени Ради Аудиторської палати України несуть відповідальність, передбачену законодавством, та підлягають виключенню зі складу Ради нагляду та Ради Аудиторської палати України. |
|
Розділ IX |
Розділ IX |
|
Стаття 47. Аудиторська палата України |
Стаття 47. Аудиторська палата України |
|
… 4. Повноваження Аудиторської палати України визначаються цим Законом. Аудиторська палата України: 1) здійснює реєстрацію аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності; … 5) здійснює контроль за безперервним навчанням аудиторів, крім тих, які здійснюють обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес; …
… 6. Аудиторська палата України зобов’язана: … 4) дотримуватися рекомендацій, наданих Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю щодо дій, які необхідно здійснити для належного виконання делегованих повноважень; … 5) здійснювати реєстрацію аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності відповідно до вимог цього Закону;
… 7.
Діяльність Аудиторської палати України є публічною. Звіт про діяльність
Аудиторської палати України, фінансова звітність, кошторис Аудиторської
палати України та звіт про його виконання, … 10. Ведення поточних справ у Аудиторській палаті України здійснює Секретаріат. Порядок діяльності Секретаріату Аудиторської палати України визначається положенням, що затверджує з’їзд аудиторів України. Секретаріат очолює Виконавчий директор, який призначається на посаду з’їздом аудиторів України та працює в Аудиторській палаті України за основним місцем роботи. Виконавчий директор має бути непрактикуючою особою. |
… 4. Повноваження Аудиторської палати України визначаються цим Законом. Аудиторська палата України: 1) веде реєстр членів Аудиторської палати України;
… 5) забезпечує інформаційну підтримку професійної діяльності членів Аудиторської палати України з використанням усіх доступних засобів інформації; …
… 6. Аудиторська палата України зобов’язана: … 4) виконувати рекомендації, надані Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю щодо дій, які необхідно здійснити для належного виконання делегованих повноважень; … 5) оприлюднювати і підтримувати реєстр членів Аудиторської палати України в актуальному стані у мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Аудиторської палати України; … 7. Діяльність Аудиторської палати України є публічною. Звіт про діяльність Аудиторської палати України, фінансова звітність, кошторис Аудиторської палати України та звіт про його виконання, річні програми роботи та звіти про їх виконання підлягають розміщенню на офіційному веб-сайті Аудиторської палати України протягом 180 днів з дня закінчення календарного року. … 10. Ведення поточних справ у Аудиторській палаті України здійснює Секретаріат. Порядок діяльності Секретаріату Аудиторської палати України визначається положенням, що затверджує з’їзд аудиторів України. Секретаріат очолює Виконавчий директор, який призначається на посаду і звільняється рішенням Ради Аудиторської палати України за поданням Голови Аудиторської палати України. Порядок призначення і звільнення Виконавчого директора визначається Статутом Аудиторської палати України. |
|
Стаття 52. Професійні організації аудиторів України |
Стаття 52. Професійні організації аудиторів та бухгалтерів |
|
2. Професійні організації аудиторів мають право в порядку, визначеному цим Законом: … Пункт відсутній
Абзац відсутній
Абзац відсутній
|
… 2. Професійні організації аудиторів та бухгалтерів мають право в порядку, визначеному цим Законом: … 7) здійснювати контроль за безперервним професійним навчанням аудиторів – повноправних членів цих професійних організацій. Реєстр професійних організацій аудиторів та бухгалтерів оприлюднюється на офіційному веб-сайті Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. Відомості до реєстру вносяться Інспекцією на підставі заяви професійної організації, в якій міститься декларація заявника про її відповідність вимогам, встановлених цим Закону до професійної організації аудиторів та бухгалтерів та відомості про аудиторів - членів професійної організації із зазначенням їх номера реєстрації у Реєстрі. Інспекція здійснює перевірку поданих відомостей. Радою нагляду можуть бути встановлені вимоги до професійних організацій, яким делеговано повноваження з контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів, щодо прозорості їх діяльності, звітування про виконання делегованих повноважень, дотримання політик і процедур контролю за безперервним професійним навчанням аудиторів, організації діяльності у спосіб, який унеможливлює виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів. За дорученням Ради нагляду Інспекція здійснює перевірку дотримання такими професійними організаціями встановлених вимог та цього Закону. 3. Професійні організації аудиторів та бухгалтерів не можуть обмежуватися в реалізації своїх прав, крім обмежень за рішенням суду, що набрало законної сили. |